Piaskowy wilk

Autor:
Åsa Lind
Ilustrator:
Kristina Digman
Wiek:
3-6, 6-9
Rok wydania:
2016
Format:
16cm x 21cm
Liczba stron:
121
Oprawa:
twarda
Tłumaczenie:
A. Stróżyk
wydawca:
Zakamarki
isbn:
9788360963111

Wyślij do znajomego

Piaskowy wilk

Piaskowy wilk

“Piaskowy wilk” jest książką ideałem, uniwersalnym tłumaczem, łączącym świat dzieci i dorosłych.

Odbiorca: :

* Pola wymagane

  lub  Anuluj

Wrażenia z lektury

“Piaskowy wilk” jest książką ideałem, uniwersalnym tłumaczem, łączącym świat dzieci i dorosłych. Tym mniejszym objaśnia jak to wszystko jest urządzone: dlaczego dorośli wciąż tkwią z nosem w gazecie (lub komputerze); gdzie się było kiedy nas jeszcze w ogóle nie było; dlaczego nie trzeba bać się ciemności (“Ciemność jest taka, jaką ją sobie wymyślisz. Kiedy się jej boisz, jest groźna. Ale jeśli masz odwagę polubić ciemność, ona polubi ciebie.”); czym tak naprawdę jest burza. Nie pomyślcie sobie, że jest to pozycja popularnonaukowa, nic bardziej mylnego, to raczej zbiór krótkich, opowieści mitycznych, skoncentrowanych wokół głównej pary bohaterów, Karusi i cudownego stworzenia zwanego Piaskowym wilkiem, który jest “niezwykle wyjątkowy i wyjątkowo piękny. Żywi się słonecznym i księżycowym blaskiem. Wie wszystko o wszystkich światach. I zna odpowiedzi na wszystkie pytania”.

Tym większym przypomina: jak to jest gdy nogi czasem same wierzgają pod stołem (“bo jak się rośnie, to w całym ciele wierzga coś i bryka bez opamiętania. Jak popopopopcorn! Ty to wiesz i ja, i każda najmniejsza żabka. Ale dorośli, oni już nie rosną i zapomnieli, jakie to uczucie!”); co znaczy prawdziwie słuchać; jak uprzejmie przedstawiać swoje potrzeby aby móc liczyć na ich spełnienie; w jaki sposób cieszyć się życiem, celebrować proste czynności i kreatywnie podchodzić do problemów.

Tak naprawdę do końca nie wiemy czy Piaskowy Wilk jest wymyślonym przyjacielem, czy rzeczywistym, ale czy to ważne? Najważniejsze, że jest! Właśnie taki a nie inny! Wszędobylski, trochę zarozumiały (ale czy można go za to winić?), nieskończenie mądry i anielsko ciepły za co Asie Lind z całego serca, w imieniu dzieci i swoim, dziękuję.

Jeśli chcecie wychować dziecko grzeczne, bezrefleksyjnie spełniające polecenia dorosłych - nie kupujcie tej książki. Ona na pytanie: “Czy zawsze trzeba robić to, o co proszą dorośli?” bezczelnie odpowiada (ustami Piaskowego Wilka): “Ależ skąd! Nie zawsze”.